Aktualności

"Gdzie jest skarb Twój, tam będzie i serce Twe"


W ubiegły weekend przeżywaliśmy wyjątkowe wydarzenie.
Rekolekcje weekendowe w naszym seminarium pod tym hasłem odbyły się w dniach 15-17 marca. Kilkunastu młodych mężczyzn z Polski, Ukrainy oraz z Czech przybyło do Lublina, aby ten czas spędzić w rytmie życia zakonnego.

Była to okazja do poznania się, do wspólnej modlitwy i rozeznawania, ale także do wspólnej rekreacji i katechez. Całość rozpoczęła droga krzyżowa, do której rozważania dobierali i czytali Bracia klerycy. Pierwszego dnia miał miejsce też wieczór zapoznawczy, żebyśmy mogli lepiej poznać towarzyszy wspólnych rekolekcji.

Najbardziej intensywnym dniem była sobota. Rozpoczęła się od jutrzni o godz. 7:30, zaś po śniadaniu odbyła się konferencja ks. Przełożonego Jacka Rygielskiego, po której dwóch Braci: ks. Maciej Zachara MIC oraz br. Janusz Wiczarski MIC podzielili się świadectwem swojego powołania.

Po krótkiej próbie śpiewu, celebrowaliśmy Eucharystię, której przewodniczył ks. Emil Gallo MIC, który przywiózł grupę uczestników z mariańskiej parafii w Czechach. Ks. Emil wygłosił również homilię w dwóch językach: po polsku i po czesku. Warto wspomnieć, że ks. Emil ofiarnie tłumaczył rekolektantom z Czech wszystkie konferencje i treści spotkań przy użyciu bezprzewodowych zestawów słuchawkowych.

Po obiedzie był czas na wspólną rekreację. Spora część osób poszła zwiedzać Lublin, ale nie zabrakło również amatorów piłki nożnej. Choć stan pogodowy na zewnątrz nie wróżył dobrych wrażeń, mogliśmy się pozytywnie zaskoczyć, ponieważ niebawem się rozpogodziło i mogliśmy się cieszyć dobrymi warunkami dla tych aktywności. 

Po południu ks. Bartłomiej Przychodzki wygłosił kolejną konferencję o powołaniu i sposobach jego rozeznawania. Zaraz po niej rozpoczynaliśmy świętowanie niedzieli, śpiewając uroczyste nieszpory przy akompaniamencie organów. Wieczór był przeznaczony na wspólną rekreację - była to gra przygotowana przez Braci kleryków dla wszystkich uczestników o nazwie "Shema Israel" - czyli "Słuchaj Izraelu". 

Przez całą noc była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, przy którym Bracia czuwali na zmianę. Nad ranem, po Godzinach o Niepokalanym Poczęciu, uroczystej jutrzni i śniadaniu udaliśmy się do kościoła parafialnego na Mszę Świętą.

Spotkanie było zwieńczone przez prezentację na temat mariańskiego charyzmatu modlitwy za zmarłych i jego praktycznego wykorzystaniu w duszpasterstwie oraz dzielenie owocami rekolekcji... No i oczywiście przez pyszny obiad :) 

Poniżej fotorelacja z minionych dni: