STANDARDY OCHRONY DZIECI
w Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie
WERSJA SKRÓCONA
Lublin 15.08.2024
1. NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY STANDARDÓW
Standardy ochrony dzieci to zasady, które mają przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego środowiska w taki sposób, by każde dziecko mogło się czuć w bezpiecznie i dobrze, by mogło czuć się akceptowane i szanowane. Standardy określają również sposób reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowanie na terenie Seminarium, a także wyznaczają sposób postępowania z osobą krzywdzoną i sprawcą.
Pełna wersja Standardów ochrony dzieci jest dostępna w formie papierowej w sekretariacie Seminarium i w czytelni.
Każdy osoba na seminarium jest odpowiedzialna za tworzenie bezpiecznego środowiska: duszpasterze, pracownicy i wolontariusze, młodzież i dzieci. Wszyscy razem starają się współpracować w trosce o dobro wspólne.
W Seminarium wyznaczone są osoby, które mają szczególną odpowiedzialność w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem:
osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci
– ks. Rektor Jacek Rygielski MICKażdy osoba na seminarium jest odpowiedzialna za tworzenie bezpiecznego środowiska: duszpasterze, pracownicy i wolontariusze, młodzież i dzieci. Wszyscy razem starają się współpracować w trosce o dobro wspólne.
W Seminarium wyznaczone są osoby, które mają szczególną odpowiedzialność w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem:
osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci
osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń
– ks. Rafał Gniazdowski MIC, tel.: 789 454 606 / email: delegat@marianie.pl
osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji
– ks. Jacek Rygielski MIC, tel.: 81 747 02 02 / email: seminarium@marianie.pl
Wszystkie działania powinny być podejmowane w trosce o dzieci i młodzież, zapewniać im poczucie bezpieczeństwa oraz wspomagać ich rozwój.
Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek jakiejkolwiek formy przemocy (fizycznej, seksualnej, psychicznej, duchowej)
Każdy sygnał świadczący o tym, że dziecko może doświadczać przemocy ze strony osoby dorosłej lub innego dziecka jest zawsze bardzo poważnie traktowany. Każda sytuacja jest odpowiednio badana, a podejmowane działania mają na celu jak najszybsze przerwanie krzywdzenia i udzielenie wsparcia osobie, która go doświadcza. W Seminarium podejmowane są działania według zasad określonych w pełnej wersji standardów ochrony dzieci.
Kiedy dzieje się coś niepokojącego, szczególnie wtedy, gdy dzieci/młodzież są krzywdzeni przez innych lub są świadkami krzywdy innej osoby, niezwłocznie powinni o sytuacji poinformować osobę zaufania lub inną dorosłą osobę.
Szczególnie ważną częścią standardów są zasady bezpiecznych relacji między dorosłymi a dziećmi oraz między dziećmi. Mają one służyć tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska na terenie Seminarium
Podstawową zasadą jest równe traktowanie wszystkich dzieci. Godność każdej osoby jest szczególnie szanowana. Jednocześnie uwzględnia się wyjątkowość i indywidualność każdego dziecka, co wymaga dostosowania metod i podejścia uwzględniającego jego potrzeby i sytuację życiową.
Personel powinien reagować na niewłaściwe zachowania dziecka wobec samego siebie, rówieśników lub dorosłych, upominając go i stosując przyjęte w standardach środki dyscyplinujące. Jest to przejaw troski osób dorosłych o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dzieci.
Seminarium dba o ochronę wizerunku dzieci i młodzieży. Podczas różnych wydarzeń związanych z życiem Seminarium są robione zdjęcia i nagrywane filmy, które mogą później być wykorzystane w mediach społecznościowych. Mogą być na nich obecne tylko te dzieci, których rodzice wyrazili na to zgodę. Każde dziecko w momencie wykonywania zdjęć lub nagrań ma prawo powiedzieć, że nie chce, by jego wizerunek w materiałach z tego konkretnego wydarzenia był publikowany. Decyzja dziecka będzie szanowana. Powyższa zasada nie dotyczy sytuacji, kiedy wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz lub impreza publiczna.
Dzieci/młodzież powinni szanować prawo do prywatności innych dzieci oraz dorosłych, dlatego nie mogą publikować w przestrzeni internetowej i w swoich mediach społecznościowych wizerunku innych osób bez jej wiedzy i zgody.
2. ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI DOROSŁYCH Z DZIEĆMI
Personel podejmuje działania dla dobra dzieci i w ich najlepszym interesie.Każde dziecko jest traktowane z szacunkiem, uwzględnia się jego godność, prawo do prywatności, a także indywidualne potrzeby, zdolności i sytuację życiową.
Indywidualne podejście nie może oznaczać niesprawiedliwego faworyzowania wybranego dziecka.
Dorośli dbają o tworzenie odpowiednich relacji z dziećmi, opartych na szacunku, zaufaniu i respektowaniu odpowiednich granic w komunikacji i kontakcie fizycznym.
Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.
Niedopuszczalne jest nawiązywanie z dziećmi / z młodzieżą jakichkolwiek relacji o charakterze seksualnym czy romantycznym.
Niedopuszczalne jest utrwalanie wizerunku dzieci/młodzieży dla celów prywatnych.
Każdy kontakt z dziećmi/z młodzieżą jest jawny i wynika z realizacji zadań i działań duszpasterskich prowadzonych w Seminarium.
W sytuacji, gdy dorośli nie stosują się do przyjętych zasad, świadek takiego zachowania może zgłosić sprawę do osoby przyjmującej zgłoszenia, innej osoby dorosłej, którą darzy zaufaniem, lub bezpośrednio do Rektora Seminarium.
3. ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY DZIEĆMI
- zachowuj życzliwość i szacunek wobec każdego rówieśnika;- w rozmowie nie używaj słów raniących czy wulgarnych;
- pytaj o zgodę na każdy kontakt fizyczny (przytulenie, pogłaskanie, dotyk).
- szanuj rzeczy osobiste innych osób;
- nie przeglądaj prywatnych rzeczy innych bez ich aprobaty;
- nie rób zdjęć, nie nagrywaj ani nie rozpowszechniaj wizerunku innych osób bez informowania ich o tym;
- pamiętaj, że w każdej sytuacji i relacji, czy to z osobą dorosłą czy rówieśnikiem, masz prawo oczekiwać szacunku i nietykalności, nikt nie może Cię krzywdzić czy przekraczać granic Twojej intymności;
- nie stosuj przemocy fizycznej. Szturchanie, popychanie, kopanie czy siłowe przytrzymywanie drugiego nie są dobre;
- szanuj intymność swoich rówieśników. Nigdy nie dotykaj ich w sposób, który może być uznany za zawstydzający lub niewłaściwy;
- nikogo nie obmawiaj, nie ośmieszaj, nie zawstydzaj, nie upokarzaj, nie lekceważ i nie obrażaj;
- pamiętaj, żarty są wtedy żartami, kiedy nikt z ich powodu nie cierpi. Jeśli tak jest, natychmiast zakończ taką formę zabawy;
- nie narażaj siebie lub innych osób na sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu.
- szanuj innych i traktuj ich tak, jak chcesz, by traktowali Ciebie – dotyczy to również Twojej aktywności w sieci. Po drugiej stronie ekranu jest drugi człowiek;
- uważaj na to, co piszesz i publikujesz w Internecie. W świecie wirtualnym łatwo o wzajemną niechęci, a krzywdzić można też na odległość złym słowem lub obrazem;
- nie udostępniaj kontaktów innych osób (telefonicznych, mailowych) bez ich zgody;
- dbaj o dobry wizerunek w sieci i swój i innych – nie publikuj swoich danych oraz zdjęć i filmów ośmieszających innych. Szanuj ich prywatność;
- nie stosuj obrażających i agresywnych komentarzy oraz reaguj, gdy zauważysz, że ktoś jest poniżany w Internecie. Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości ;
- nie wysyłaj wiadomości, podszywając się pod dane innych osób;
- jeżeli zauważysz, że ktoś nie wylogował się ze swojego konta, nie wykorzystuj tej sytuacji do działań, które przyniosłyby mu szkodę, ale życzliwie poinformuj go o jego nieuwadze;
- pamiętaj, że groźby, pomówienia, nawoływanie do nienawiści, prześladowanie, ośmieszanie w Internecie mogą być karalne. Twoje działania w sieci nigdy nie są anonimowe.
4. OSOBY I MIEJSCA, GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ POMOC
W sytuacji gdy:
- w naszym seminarium lub poza nim doświadczasz przemocy ze strony osoby dorosłej lub rówieśnika;- gdy czujesz, że ktoś przekracza granice Twoje intymności lub coś na Tobie wymusza, choć Ty tego nie chcesz;
- jesteś świadkiem, że ktoś inny jest krzywdzony;
- widzisz lub odczuwasz, że dzieje się coś niepokojącego i zagrażającego;
- przeżywasz trudne chwile.
- Nie zostawaj z tym sam/a.
- Możesz znaleźć wsparcie.
- Blisko Ciebie są osoby, które będą umiały Ci pomóc.
- Blisko Ciebie są osoby, które będą umiały Ci pomóc.
Warto znać telefony zaufania i miejsca, w których możesz uzyskać fachową pomoc:
800-12-12-12 – całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;116-111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę;
112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.