Aktualności

Święcenia diakonatu 2024


Dzisiejszy dzień był szczególny. Święcenia diakonatu przyjęło dwóch naszych współbraci.
5 maja miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Nasi bracia: Celestin Ntezimana MIC oraz Janusz Wiczarski MIC przyjęli pierwszy stopień święceń z rąk JE Ks. Bpa Grzegorza Suchodolskiego - biskupa pomocniczego siedleckiego. Miało to miejsce w czasie Mszy Świętej o godzinie 11:00 w naszej mariańskiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie. W uroczystości wzięli udział nasi współbracia z różnych placówek w Polsce i za granicą, chociażby bracia z Czech czy z Rwandy, z Ojcem Prowincjałem Eugeniuszem Zarzecznym MIC na czele. Nie zabrakło rodzin i znajomych wyświęcanych, sióstr zakonnych, członków wspólnot modlitewnych, parafian z Lublina i innych naszych placówek - szczególnie liczna grupa przybyła z Sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu.

Podczas homilii ksiądz biskup m. in. przypominał o pytaniu Pana Jezusa: "Piotrze, czy kochasz mnie więcej aniżeli ci?" (J 21,15) oraz zwrócił uwagę na to, że to Bóg powołuje i daje łaskę do pełnienia posługi, mimo trudności, naszej ułomności i grzeszności. Potem nastąpił obrzęd święceń: jego szczególnie istotnymi elementami było nałożenie rąk i modlitwa konsekracyjna. Neodiakoni, po przyjęciu odpowiedniego stroju (stuły i dalmatyki) oraz po geście przyjęcia ewangeliarza uczestniczyli we Mszy świętej już w nowej roli.

Przed Januszem i Celestinem stoją teraz nowe wyzwania. Na dalszą drogę z Panem otoczmy ich naszą szczególną modlitwą, aby ofiarnie pełnili swoją służbę na rzecz bliźnich, pełni ewangelicznego entuzjazmu głosili słowo Boże oraz kształtowali swe życie na wzór Chrystusa obecnego w Eucharystii.